15.DSW Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych 2017 

15. DSW Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych

Jubileuszowa piętnasta edycja odbyła się we Wrocławiu, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, która stała się nowym organizatorem naszego przedsięwzięcia. Nasz wieloletni sponsor tytularny – Spółka Multimedia Polska niestety zmieniła swój status, co wiązało się z zakończeniem wieloletniej i bardzo owocnej współpracy.

Pomimo ciemnych chmur, które pojawiły się nad Festiwalem, udało nam się przebić przez nie naszą mocą optymizmu i nie pozwoliliśmy, aby najbardziej optymistyczny Festiwal filmowy na Świecie zniknął z mapy festiwalowej Polski.

W pierwszy dzień Festiwalu, w ramach imprez towarzyszących otwarto dwie wystawy. Malarstwa wielkoformatowego Elżbiety i Mariana Murawskich oraz Pierwszą wystawę Fabryki An)i(ołów.

Anioły to sprawka dyrektora i producenta festiwalu Piotra Pawła Żukowskiego.

Elżbieta i Marian Murawscy oraz związana z nimi spółka Krotex Poland są związani z historia Happy Endu od samego początku, od pierwszej edycji.

W ramach podziękowania za tą wieloletnia współpracę na ręce Elżbiety Murawskiej powędrowała Specjalna Złota Honorowa Ryba za wspieranie polskiego kina niezależnego.

Przez cztery dni festiwalu zaprezentowaliśmy blisko 40 filmów. Jak zwykle obok siebie obrazy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne. Tylko optymistyczne i z „Happy End-em”.

Tym razem filmy oceniało i nagradzało specjalnie powołane Jury, które składało się z wykładowców Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Jury w składzie: Maria Reut, Adriana Prodeus oraz Jan Stasieńko po obejrzeniu 24 filmów konkursowych postanowiło przyznać w kategoriach:

Profesjonalny film dokumentalny otrzymały filmy „Więzi” w reż. Zofii Kowalewskiej

„Taki trochę chory” w reż. Moniki Skrzypczak.

Niezależny film dokumentalny powędrowała dla filmu „Bajorko”, w reż. Romana Wasiluka.

W kategorii film fabularny Złotą Rybę otrzymały filmy: „Drzewo i ja”, w reż. Łukasza Nowaka

“Świetne wieści” w reż. Kuby Gryżewskiego.

Nagrodę specjalną Jury – Złotą Rybę otrzymała Barbara Stankiewicz za udział w filmie dokumentalnym Piotra Żukowskiego pt: „Baśka”.

Grand Prix XV DSW Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych zdobył film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego.

Publiczności Festiwalu nagrodziła aż dwa film:

„Kuracjusz jestem” w reż. Amelii Radeckiej i Karoliny Drogowskiej

oraz

„Ktoś” w reż. Joanny i Wojciecha Majewskich.

Nagrodę Honorową – Złotą Rybę za wspieranie polskiego kina niezależnego otrzymał Mieczysław Hryniewicz.