13.Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych 2015

Trzynasta edycja Festiwalu odbyła się w dniach 21–24 października 2015 roku, pierwszy raz w Częstochowie. Pokazy filmowe i spotkania z twórcami odbywały się w OKF-ie a gala finałowa w Filharmonii Częstochowskiej.

Festiwal rozpoczęliśmy już 19 października na Placu Biegańskiego, gdzie odbyło się wielkie malowanie RYB. Akcja promocyjna, w której udział wzięli: sponsorzy, partnerzy, organizatorzy i patroni medialni. Konkurs polegał na pomalowaniu Ryb, które w plebiscycie ocenili widzowie festiwalu. Zwycięska drużyna wybrała podczas gali zakończenia festiwalu trzy marzenia dzieci, które zostały zebrane podczas pokazu Happy End dzieciom. Marzenia spełni sponsor tytularny – Multimedia Polska.

Pojawił się także filmobus Projektu 7 Miliardów innych, w którym można było podzielić się swoimi przemyśleniami z całym Światem.

Podczas Festiwalu zaprezentowano 48 filmów, z czego 39 znalazło się w konkursie. Jak zwykle obok siebie zostały zaprezentowane filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne.

Werdykt Festiwalu został ustalony w oparciu o plebiscyt publiczności, która przyznała nagrody w poszczególnych kategoriach:

Grand Prix – „Dzień babci” reż. Miłosz Sakowski.
Profesjonalny Film Fabularny – „Bogowie” reż. Łukasz Palkowski.
Niezależny Film Fabularny – „Prześwity” reż. Karolina Ford.
Studencki Film Fabularny – „Dzień babci” reż. Miłosz Sakowski.
Profesjonalny Film Dokumentalny – „Bagaż strachu” reż. Jerzy Bojanowski.
Niezależny Film Dokumentalny – „Sonda o mężczyznach” reż. Mateusz Głowacki.
Studencki Film Dokumentalny – „Fabio’s videos” reż. Kamil Krukowski.
Sfilmowana Ryba – „Niepowstrzymani” reż. Bartosz M. Kowalski.
Wyróżnienie – „Ławeczka” reż. Bartosz Rogowski.

Ponad to organizatorzy przyznali nagrody honorowe dla Wydawnictwa Filmowego „Wojciech Marzec” oraz Krzysztofa Globisza za wspieranie polskiego kina niezależnego.