Historia naszego festiwalu zaczęła się w czasach, kiedy polskie kino niezależne zaczęło pojawiać na festiwalach filmowych iw Internecie. Film, który rozpoczął historię Happy Endu to „Szczęściarz” w reżyserii Piotra Żukowskiego. Dokument o jeleniogórskim pucybucie, któremu spełniły się marzenia.
Ten film był prezentowany i dobrze odebrany na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Prowincjonaliach we Wrześni, który był inspiracją do stworzenia Happy Endu.
Pierwsza edycja Happy Endu odbyła się właśnie w Jeleniej Górze, przy współpracy Stowarzyszenia Faktor i Jeleniogórskiego Centrum Kultury. W kolejnych latach festiwal szukał swojego miejsca we Wrocławiu.
Po dwóch edycjach, już ze sponsorem tytularnym spółka Multimedia Polska przeniósł się na wiele lat do Rzeszowa, gdzie w Wojewódzkim Domu Kultury przy prawdopodobnie najlepszej widowni festiwalowej w Polsce odbyły się najlepsze w historii festiwalu edycje.
W dość zawiłych i skomplikowanych okolicznościach Happy End przeniósł się na dwa lata do Częstochowy.
W jeszcze bardziej zawiłych okolicznościach piętnastolecie Festiwalu odbyło się ponownie we Wrocławiu, przy współpracy Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Ciemne chmury nad Festiwalem rozwiał pomysł, żeby Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End zatoczył koło i ponownie odbywał się w Rzeszowie, w Wojewódzkim Domu Kultury przed niezawodną publicznością.
Happy End to jedyny festiwal filmowy na świecie, do którego filmy kwalifikowane są na podstawie przedstawionego w nich optymizmu. Obok siebie filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne. Tylko optymistyczne i z „Happy Endem”.
Nagrodą i symbolem naszego Festiwalu jest Złota Ryba, którą specjalnie dla nas wykonał artysta ormiańskiego pochodzenia Vahan Bego.
Tak optymistyczny Festiwal przyciąga swoją mocą innych optymistów. Tak stał się również z jednym z naszych sponsorów – spółką Krotex Poland, która od pierwszej edycji nas wspiera. Z tej współpracy powstał m.in. film pt. ”W przestrzeni niebiańskiej”.
DSW Happy End Festiwal – to jesienne święto polskiego kina. Projekcje filmowe, spotkania z twórcami i imprezy towarzyszące. Już teraz gorąco zapraszamy.
Zapraszamy na film o historii festiwalu:
Zapraszamy do Rzeszowa – stolicy optymizmu. Najbardziej optymistyczne filmy minionego sezonu do zobaczenia już w październiku. Zapraszamy.
EX d’ART – obrazy bez granic – od 1998 roku w branży filmowej i telewizyjnej. Producent najbardziej optymistycznego festiwalu filmowego w Polsce a także wielu produkcji filmowych i telewizyjnych. Partner technologiczny takich festiwali filmowych jak: Prowincjonalia we Wrześni, Zoom Zbliżenia w Jeleniej Górze, Pyszadło w Mogilnie. Jesteśmy związani z sektorem pozarządowym. Powołaliśmy do życia Fundację Obrazy bez Granic.