11.Multimedia Happy End Festiwal Filmow Optymistycznych 2013

Przez pięć dni widzowie zobaczyli blisko 40 filmów konkursowych, na które oddawali głosy. Grand Prix otrzymał Bodo Kox za film „Dziewczyna z szafy”. To profesjonalny debiut tego reżysera, który dotąd tworzył produkcje niezależne. Bodo Kox znany jest także jako wieloletni prowadzący festiwalu Multimedia Happy End.

Honorową Złotą Rybę organizatorzy przyznali pochodzącemu z Rzeszowa aktorowi Janowi Stawarzowi, który od lat udziela się w filmach offowych. Swoją przygodę ze sztuką filmową i teatralną zaczynał właśnie w rzeszowskim WDK. W sobotę widzowie mogli zobaczyć go m.in. w „Dziewczynach do wzięcia”, filmie, w którym zagrał swoją pierwszą rolę.

Jak co roku widzowie mieli okazję spotkać się z twórcami prezentowanych filmów. W Wojewódzkim Domu Kultury pojawili się Hubert Gotkowski, reżyser „Bobrów” oraz odtwórca jednej z głównych ról, Marcin Kabaj. Gotkowski i Kabaj to członkowie rzeszowskiej grupy niezależnych filmowców DDN. Obecni byli również autorzy filmów: „Hasła latają w powietrzu”, „Na nas już czas”, „Serca dwa” oraz nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Leon i Barbara”.

Finałowego dnia festiwalu pokazano filmy warsztatowiczów pt. „Bita śmietana” i „Daję słowo”, które powstawały pod okiem reżyseria Pawła Sarbinowskiego. W filmie wystąpił Jan Stawarz oraz Joasia Grzelak, której marzenie o wystąpieniu przed kamerą wygrało zeszłoroczny konkurs „Złota Ryba spełnia życzenia”. Uczestnicy warsztatów razem z ekipą organizatorów zrealizowali także własną wersję teledysku do utworu zespołu Piersi „Bałkanica”, oficjalnej piosenki festiwalu. Działo się…

Widzowie po obejrzeniu 40 filmów konkursowych nagrodzili filmy w poszczególnych kategoriach:

Grand Prix – „Dziewczyna z szafy” reż. Bodo Kox.

Najlepszy Film Fabularny – „Być jak Kazimierz Dejna” reż. Anna Wieczur Mikulska.

Najlepszy Studencki Film Fabularny – „Serca dwa” reż. Katarzyna Warzecha.

Najlepszy Niezależny Film Fabularny – „Bobry” reż. Hubert Gotkowski.

Najlepszy Film Dokumentalny – „Drewniany” reż. Izolda Czmok-Nowak.

Najlepszy Niezależny Film Dokumentalny – „Mural w 15 minut” reż. Kamil Giedrojć.

Wyróżnienie – „Leon i Barbara” reż. Marcin Mikulski.

Organizatorzy wyróżnili film pt. „Sposób na kryzys” reż. Ivo Karvel.

Nagroda Honorowa Złota Ryba powędrowała w ręce Jana Stawarza, za wspieranie polskiego kina niezależnego.

Relacja

https://www.youtube.com/watch?v=UiMPAmmqGes&feature=youtu.be

Piosenka festiwalowa:

https://www.youtube.com/watch?v=lP9JmkeFCOo